Obcokrajowcy w Polsce

Według danych urzędów statystycznych Polska jest na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyjmowania imigrantów, a jeżeli chodzi o przyjmowanie pracowników spoza UE – jesteśmy liderami w Europie. Swoje miejsce pracy, a często i swój dom znajdują u nas obywatele m.in. Ukrainy, Indii czy Azerbejdżanu. Czy Polska jest krajem przyjaznym cudzoziemcom? Jak miewają się obcokrajowcy w Polsce?

Obcokrajowcy w Polsce w świetle statystyk

Ważne dokumenty, uprawniające do legalnego pobytu w Polsce posiada obecnie ok. 587 tys. obcokrajowców. Wśród nich najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy, których w Polsce jest aż ponad 940 tys. Mamy też w Polsce liczną grupę migrantów z Wietnamu, Białorusi, Rosji, Armenii, Chin czy Indii. Na pytanie o powód przyjazdu do Polski ponad połowa obcokrajowców odpowiada – praca. Na kolejnych miejscach znajdują się: studia i w dużo mniejszym zakresie rodzina. Szacuje się również, że dla ponad połowy obcokrajowców Polska jest pierwszym zagranicznym krajem, w którym zdecydowali się zamieszkać.

A jak obcokrajowcy w Polsce oceniają swoją znajomość języka polskiego? Większość zna język polski na poziomie podstawowym, ale jak się okazuje bariera językowa nie musi być żadnym problemem, gdyż wiele osób deklaruje, że w języku polskim zna jedynie kilka podstawowych zwrotów. Nie jest również konieczne opanowanie języka przed przyjazdem do Polski, można zacząć naukę już tutaj, na miejscu.

Polska krajem przyjaznym dla cudzoziemców

Polska coraz bardziej otwiera się na cudzoziemców. Miasta starają się zapewnić obcokrajowcom przyjazne miejsce do życia. Hitem okazały się seanse kinowe z ukraińskim dubbingiem. Na rosnącą liczbę imigrantów reagują instytucje bankowe, operatorzy komórkowi czy dostawcy internetu, przygotowując dla obcokrajowców dedykowane oferty. Menu w obcych językach w restauracjach i kawiarniach są już codziennością. Obcokrajowcy w Polsce mogą liczyć również na pomoc w  urzędach rządowych i samorządowych, które dostosowują się do obsługiwania cudzoziemców. Podpisana przez prezydenta RP ustawa „Mieszkanie na start” umożliwia cudzoziemcom ubieganie się o dopłaty do czynszu nawet przez okres 15 lat.

Szacuje się, że nawet 80% obywateli Polski spotyka się w swoim codziennym życiu z cudzoziemcami. Kolejne sondaże pokazują, iż większość Polaków deklaruje swoją sympatię wobec obcokrajowców pracujących w naszym kraju, a także nie zgadza się na ich dyskryminację zarówno w miejscu pracy,  jak i poza nią.

Cudzoziemcy coraz częściej decydują się zostać w Polsce na stałe. Tu zakładają rodziny, wychowują dzieci. Ci, którzy pobyt w Polsce traktują jedynie jako szansę na zarobek, a centrum swojego życia zostawiają w ojczyźnie – wracają na kolejne kontrakty, usatysfakcjonowani pracą tutaj. 

Gdzie szukać wsparcia?

Obcokrajowcy w Polsce mogą odwiedzić witrynę internetową Urzędu do Spraw Cudzoziemców, gdzie znajdą wiele przydatnych informacji dotyczących ich pobytu w Polsce od strony formalnej i znajdą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Aby jeszcze bardziej ułatwić obcokrajowcom w Polsce odnalezienie się w realiach naszej rzeczywistości Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował dedykowany portal cudzoziemcy.gov.pl, gdzie znaleźć można m.in. System interaktywnych formularzy – nowoczesne narzędzie, dzięki któremu w trybie online można wypełnić i złożyć dokumenty związane z pobytem w Polsce.

Polskie miasta organizują również specjalne punkty, w których obcokrajowcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, a urzędy pracy przygotowują dla cudzoziemców specjalne oferty.

Work Partner Service zaprasza do współpracy

Obcokrajowcy w Polsce, szukający tutaj pracy mogą skorzystać z pomocy Work Partner Service – sprawdzonej i godnej zaufania agencji pracy tymczasowej. Z Work Partner Service nie tylko znajdziesz zatrudnienie, ale również nie straszna ci będzie formalna strona legalizacji Twojego pobytu w Polsce. Zaufaj fachowcom i daj sobie szansę.

Zapraszamy do kontaktu!

Przewoźnik Praca kierowca