4 kroki, by zatrudnić obywatela Ukrainy w Niemczech

4 kroki, by zatrudnić obywatela Ukrainy w Niemczech – prawo imigracyjne u zachodnich sąsiadów

 
W związku z otwartymi granicami dla wykwalifikowanych Pracowników z Ukrainy w Niemczech, zaczęły pojawiać się pierwsze pytania o tym jak wygląda procedura poszukiwania pracy. Prawo imigracyjne w Niemczech wygląda inaczej niż w Polsce, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem jak zatrudniać Ukraińca u naszych sąsiadów.

 
Niemcy otworzyli granice – Ukraińcy chcą pracować w DE

 
Wiele ofert pracy, wyższa pensja, nowe możliwości – to trzy główne powody, dla których obywatele Ukrainy rezygnują z pracy w Polsce na rzecz Niemiec. Jednak oni mówią jasno: szukamy wykwalifikowanych pracowników. I na samym wstępie sprawdzają kwalifikacje kandydatów. W jaki sposób można znaleźć i otrzymać pracę w Niemczech? Jak dać sobie radę z dokumentami? Nasza firma Work Partner Service jest na to przygotowana, więc poniżej, w kilku prostych krokach opisujemy całą procedurę znalezienia pracy w Niemczech. A jakich profesji najbardziej brakuje? Lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, informatyków, inżynierów, rzemieślników z branży budowlanej, mechaników, elektryków i wiele, wiele innych.

 
Uznanie kwalifikacji zawodowych

 
To pierwszy krok do poszukiwania pracy. Nieważne, czy Ukrainiec skończył szkołę zawodową, technikum czyma wykształcenie wyższe. Za każdym razem musi rozpocząć proces uznania kwalifikacji zawodowych. W tym celu obywatel z Ukrainy musi udać się do urzędu, aby ten uznał kwalifikacje pracownika. Ukrainiec może udać sie do niemieckiego urzędu zależnego od miejsca zamieszkania, wykonywania pracy lub zawodu. Dokonywana jest tam analiza czy zagraniczne kwalifikacje uzyskane przez obywatela Ukrainy są równoważne z kwalifikacjami wymaganymi do wykonywania danego zawodu w Niemczech.

 
Poszukiwanie pracy w Niemczech przez obywatela z Ukrainy

 
Uznanie kwalifikacji zawodowych jest ważne przez całe życie i nie trzeba ich odnawiać. To pozwala na swobodne poszukiwanie pracy w Niemczech. Pomagamy odnaleźć oferty pracy spełniające wymogi pracodawcy, dlatego obywatel Ukrainy, który poszukuje z nami pracy nie musi się martwić, że trafi na nieuczciwą firmę lub będzie miał problem z poszukiwaniem ofert na różnych portalach ogłoszeniowych.

 
Ukrainiec znalazł niemiecką niemiecką, która chce go przyjąć do pracy

 
Teraz zaczyna się kolejny krok, czyli uzyskanie zezwolenia na pobyt. Zezwolenie na pobyt jest czasowo ograniczone i wydawane jest osobom, które chcą pracować w Niemczech. Zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy przez Ukraińca pozwala na zatrudnienie u danego pracodawcy, a do jego udzielenia wymagana jest zgoda Federalnej Agencji Pracy. Należy dostarczyć kilka niezbędnych dokumentów, między innymi paszport, zdjęcia, zaświadczenie o niekaralności i dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

 
Ostatni krok do dostania pracy w Niemczech, czyli wiza dla Ukraińca

 
Najważniejszym jest to, że taki wniosek należy złożyć osobiście. Aby Ukrainiec otrzymał wizę, trzeba mieć ze sobą parę dokumentów, między innymi są to dwa wypełnione wnioski w języku niemieckim, dwa aktualne zdjęcia, paszport i zezwolenie na pobyt i pracę – czyli to, co obywatel Ukrainy otrzymał we wcześniejszym kroku. Dzięki temu została załatwiona ostatnia formalność, która pozwoli pracownikowi z Ukrainy rozpocząć pracę w Niemczech.


Te opisane powyżej cztery kroki do otrzymania pracy w Niemczech przez cudzoziemców pozwalaja na zrozumienie prawa imigracyjnego. Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości lub trudności z otrzymaniem zezwolenia na pracę lub wizy – zapraszamy do kontaktu. Rozwiążemy wspólnie wszelkie wątpliwości, by obywatel Ukrainy mógł szybko podjąć pracę w Niemczech zgodną z jego kwalifikacjami.

Przewoźnik Praca kierowca