Czy znajdę pracę w Polsce? Polskie firmy otwarte na cudzoziemców

Bezrobocie w Polsce spada do coraz niższego poziomu, a polskie firmy wciąż szukają ludzi do pracy. Jeśli nie możemy czerpać z naszych rodaków, coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia cudzoziemców. Kilka lat temu mogliśmy zobacz napływ pracowników z Ukrainy, natomiast od jakiś dwóch lat otwieramy polski rynek na dalsze kierunki. Polskie firmy czekają na pracowników z Nepalu, Bangladeszu czy Uzbekistanu. To nowa siła, która osiąga coraz większy popyt w naszym kraju. Mamy miejsca pracy dla pracowników z Indii, Nepalu, Bangladeszu i innych krajów Azji. Jako tymczasowa agencja pracy Work Partner Service sp. z o.o. spotykamy się z wieloma pochlebnymi opiniami o cudzoziemcach z tych rejonów. Od stycznia do czerwca 2017 roku pracowników z Azji było tylu ilu w całym 2016 r. Wydano 2034 pozwoleń na pracę dla Nepalczyków, 1373 dla Hindusów i 935 dla mieszkańców Bangladeszu. Patrząc na to zestawienie, jedno jest pewne, mimo że zasilili już wiele firm – chcemy więcej!


Jak załatwić dokumenty do pracy w Polsce – kto pomoże cudzoziemcowi w znalezieniu pracy?


Pierwszą rzeczą jaką obawiają się cudzoziemcy przy zatrudnieniu w Polsce są dokumenty. Jakie należy mieć przy sobie, co będzie potrzebne do podjęcia pracy? Obywatele krajów spoza Unii Europejskiej przebywający w Polsce na postawie zezwolenia na pobyt stały i zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej nie potrzebują dodatkowych dokumentów, które uprawniałyby ich do podejmowania i wykonywania pracy. Natomiast cudzoziemcy, których podstawą pobytu jest praca powinni w Polsce uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracy. Łatwiej mają pracownicy z Armenii, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji i Ukrainy – mogą pracować w Polsce przez pół roku bez posiadania zezwolenia na pracę w ciągu dwunastu miesięcy na podstawie dokumentów o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Najważniejszą rzeczą, o której pisaliśmy już na naszym blogu jest załatwienie pozwolenia na pobyt czasowy lub stały oraz kartę pobytu. Pozwoleniem o pracę nie trzeba się przejmować – to leży w interesie Pracodawcy. Najprościej zgłosić się do agencji pracy tymczasowej. Polskie firmy często korzystają z nich przy rekrutowaniu pracowników z Nepalu, Bangladeszu, Uzbekistanu czy dalszej części Azji.

Polskie firmy chcą zatrudniać Azjatów


Dlaczego? Ponieważ pracownicy z Azji to osoby posiadające potrzebne kwalifikacje lub chęci, by wyuczyć się zawodu. Zazwyczaj podejmują pracę na rok z przedłużeniem do trzech lat, co sprawia, że w firmach spada zjawisko rotacji. Taki pracownik przynosi zyski firmie, ponieważ z każdym miesiącem coraz lepiej wykonuje swoją pracę. Opinie o pracownikach z Nepalu, Bangladeszu czy Indii są bardzo miłe: Nepalczycy to wspaniali ludzie. Miałem przyjemność pracować z jednym Nepalczykiem i szczerze przyznam, ze rzadko zdarza się spotkać tak szczerych i dobrych ludzi. Żadnego obgadywania, zawiści podkładania świń. Sympatyczni, otwarci, chłoną kulturę polską, są zachwyceni wszystkim, co polskie. Owszem, pewnie zdarzają się złe jednostki, jak w każdym narodzie zresztą, ale o Nepalczykach mogę powiedzieć jedynie same dobre rzeczy.

Uczciwe zarobki w Polsce dla Azjaty


Nawiązując współpracę z agencją pracy tymczasowej Work Partner Service sp. z o.o. nie musisz obawiać się oszustw ze strony pracodawcy. W swojej bazie posiadamy polskie firmy o bardzo dobrej renomie na rynku dotyczącej zatrudniania pracowników. Nieważne, że pochodzisz z Azji – w naszym kraju zarobisz tyle, co rodacy. Kwestie zatrudnienia i przestrzegania przepisów BHP bierzemy na siebie. Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenie lub o dzieło. Ważne jest to, aby została ona zawarta na piśmie. Nie tylko dlatego, by móc sprawdzić legalność zatrudnienia, ale także dla własnego bezpieczeństwa.
W stosunku do cudzoziemców, którzy nie muszą mieć zezwolenia na pracę, brak pisemnej umowy nie jest uznawane za nielegalne, natomiast niepotwierdzenie na piśmie warunków umowy o pracę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne, czyli umowę zlecenie oraz umowę o dzieło to zarówno pracownik z Polski jak i pracownik z Azji nie musi posiadać umowy w formie pisemnej.

Gdzie szukać pracy w Polsce?


Jeśli zdecydujesz się na podjęcie pracy w Polsce, warto udać się do sprawdzonej agencji, która zatrudnia cudzoziemców. Wszelkie ogłoszenia o pracę warto sprawdzić w Internecie i poczytać opinie o pracodawcach. Podczas omówienia warunków należy sprawdzić, czy takie same będziemy mieć wpisane w naszą umowę. Warto również z taką umową udać się do instytucji, która sprawdzi, czy zapisy w umowie nie będą działać na naszą niekorzyść. Udając się do agencji pracy tymczasowej koniecznie dowiedz się, czy na co dzień zatrudnia cudzoziemców, w jakich firmach i na jakich zasadach. To, że pochodzisz z innego kraju nie upoważnia cię do zarabiania niższych stawek. Nie bój się języka, nauki zawodu czy nowych warunków pracy – każdy zespół otrzymuje z ramienia naszej firmy koordynatora, który pomaga w pierwszych tygodniach pracy. Wiemy, że dla pracowników z Azji taka zmiana może być trudna, dlatego dokładamy wszelkich starań, byś mile wspominał swój pobyt w Polsce.

Jeśli pochodzisz z Azji i szukasz w pracy w Polsce, warto skontaktować się z nami, czyli agencją pracy tymczasowej Work Partner Service sp. z o.o. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie stanowisko, dobrą pensję i uczciwego pracodawcę. Dołącz do swoich rodaków i znajdź pracę, która zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe. Zapraszamy do nas.

Przewoźnik Praca kierowca