Jak kierowca z Ukrainy dostanie pracę w Niemczech?

 Jak kierowca z Ukrainy dostanie pracę w Niemczech? Procedura zatrudniania kierowców z Ukrainy w niemieckich firmach


Jak powszechnie wiadomo od 1 marca 2020 roku Ukraińcy mogą pracować w Niemczech. Do zmiany gospodarczej rzeczywistości przygotowywaliśmy Was od kilku miesięcy. Dzisiaj natomiast podpowiadamy w jaki sposób kierowca z Ukrainy może zdobyć pracę w Niemczech. Jeśli zastanawiacie się jakie wymogi należy spełnić i które dokumenty są niezbędne do tego, aby obywatel Ukrainy rozpoczął pracę w niemieckiej firmie ten artykuł odpowie na wszelkie wątpliwości.


Jestem kierowcą z Ukrainy i szukam pracy w Niemczech


Jeśli pracownik już wie, że Niemcy to państwo, w którym chce rozpocząć pracę, to pierwszy warunek, czyli chęci, mamy już spełniony. W tym kraju bardzo ważnym jest uznanie kwalifikacji zawodowych, czasami nazywanym też uznaniem dyplomu. Nie jest to jedynie przetłumaczenie dyplomu lub przypieczętowanie świadectwa przez niemiecki urząd. Procedura uznawania kwalifikacji polega na porównywaniu zagranicznych kwalifikacji zawodowych z odpowiednią kwalifikacją niemiecką.


Uznanie kwalifikacji zawodowych Ukraińca w Niemczech


Jeśli obywatel z Ukrainy skończył szkołę zawodową, policealną, technikum lub zdobył wykształcenie wyższe, to jest upoważniony do rozpoczęcia procesu uznania kwalifikacji zawodowych. Obywatel Ukrainy musi udać się do odpowiednio zlokalizowanego urzędu, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o uznanie kwalifikacji. Właściwy organ zależy od zawodu i miejsca zamieszkania lub wykonywania pracy. Ta odpowiednia instytucja niemiecka dokonuje analizy, czy zagraniczne kwalifikacje uzyskane przez daną osobę są równoważne z kwalifikacjami wymaganymi do wykonywania danego zawodu w Niemczech.


Poszukiwanie pracy w Niemczech przez pracownika z Ukrainy


Gdy obywatel Ukrainy przejdzie pomyślnie procedurę uznania kwalifikacji zawodowych może rozpocząć szukanie pracy na terenie wszystkich landów zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Czyli nasz kierowca z Ukrainy poszukuje pracy na terenie Niemiec w firmach transportowych, które obecnie poszukują pracowników. A takich firm jest naprawdę sporo. Warto dodać, że zdobyty dokument jest ważny do końca życia.


Pozwolenie na pobyt i pracę w Niemczech dla pracownika z Ukrainy


Zezwolenie na pobyt jest czasowo ograniczone i wydawane jest osobom, które chcą kształcić się w Niemczech lub pracować. Zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy przez Ukraińca pozwala na zatrudnienie u danego pracodawcy, a do jego udzielenia wymagana jest zgoda Federalnej Agencji Pracy. Jakie dokumenty musi złożyć obywatel Ukrainy, by otrzymać zezwolenie na pobyt w Niemczech? Paszport, dwa zdjęcia, dowód ubezpieczenie zdrowotnego, deklarację miejsca pobytu, dowód posiadania środków finansowych – w naszym przypadku, obywatel Ukrainy powinien złożyć list od pracodawcy lub kontrakt.


Wiza dla Ukraińca w niemieckiej ambasadzie


Gdy otrzymaliśmy niezbędne dokumenty ostatni krok przed nami, czyli otrzymanie wizy przez obywatela Ukrainy. Najważniejszym jest to, że taki wniosek należy złożyć osobiście. Aby ją otrzymać, trzeba mieć ze sobą parę dokumentów, między innymi są to dwa wypełnione wnioski, dwa aktualne zdjęcia, paszport, zezwolenie na pobyt i pracę – czyli to, co obywatel Ukrainy otrzymał we wcześniejszym kroku.


Wspieramy kierowców z Ukrainy przy podjęciu pracy w Niemczech, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu. Prawo imigracyjne w Niemczech dla wielu obcokrajowców może wydawać się zawiłe, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby obywatele Ukrainy, którzy chcą pracować w Niemczech i spełniają kryteria Niemieckich pracodawców jako kierowcy, mogli spełnić swoje marzenie i dołączyć do grona niemieckich pracowników.

Przewoźnik Praca kierowca