Z naszych ostatnich artykułów dowiedziałeś się jakie korzyści niesie ze sobą praca jako kierowca zawodowy. Wiesz już, jakie wymagania formalne musisz spełnić, żeby nim zostać, a także wiesz, że Work Partner Service może pomóc Ci w zdobyciu uprawnień i postawieniu pierwszych kroków w zawodzie. Jesteś zainteresowany podjęciem pracy, ale zastawiasz się czy poradzisz sobie jako kierowca zawodowy? Ten artykuł pomoże Ci rozwiać te wątpliwości.
Cechy dobrego kierowcy
O naszej sprawności za kierownicą decyduje nie tylko nasze wyszkolenie, ale również czynniki takie jak: indywidualne cechy charakteru, osobowość czy temperament. Niektórzy kandydaci na kierowców zawodowych uwielbiają robić samochodem długie trasy. Spokój ducha innych powoduje, że nie są im straszne uliczne korki, a także z większą wyrozumiałością patrzą na zachowania innych uczestników ruchu drogowego.
Zawód dla odpowiedzialnych
Dobry kierowca zawodowy to taki, który nie tylko perfekcyjnie opanował sztukę jazdy samochodem, ale również siadając za kierownicą wykazuje się zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Kierowca zawodowy musi posiadać umiejętność prawidłowej oceny nie tylko aktualnej sytuacji i warunków na drodze, ale również własnej kondycji psychofizycznej. Kierowca zawody musi pamiętać, że jego firma powierzyła mu, często bardzo cenny, ładunek, za który to on jest teraz odpowiedzialny i którego musi strzec. Przykładowo kierowca chłodni musi pamiętać o tym, żeby upewnić się, że agregaty pracują i towar przewożony jest we właściwej temperaturze. Kierowca zawodowy – reprezentant firmy w trasie To kierowca ciągnika siodłowego będąc w trasie występuje jako reprezentant firmy, która go zatrudnia. Ludzie, z którymi się spotyka – zarówno odbiorcy i kontrahenci, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego – w oparciu o to jak wyglądają kontakty z kierowcą kształtują w swoich głowach wizerunek firmy, dla której on pracuje. Warto, żeby kierowca zawodowy w trasie pamiętał jak ważne jest wrażenie, które po sobie zostawia, tak aby budować pozytywny wizerunek firmy, jako miejsca które na każdym stanowisku zatrudnia profesjonalistów. Ważna jest punktualność i dbałość o formalną stronę transportu.
Cały świat stoi otworem
I wreszcie jeszcze jedna cecha która charakteryzuje dobrego kierowcę ciężarówki – komunikatywność. Nawet jeżeli kierowca w szoferce jest sam, to w trasie nieraz ma okazję się przekonać, że uprzejmością może wiele zdziałać. Umiejętność dogadania się z innymi przydaje się zarówno w czasie załadunków i rozładunków, jak i na postojach. Kiedy inni są do Ciebie przyjaźnie nastawieni zyskujesz pewność, że w razie problemów możesz liczyć na ich pomoc. Niezwykle przydatna dla kierowców pracujących na trasach międzynarodowych jest znajomość języków obcych. Jeżeli jednak nie jesteś poliglotą – nie martw się. Podstawowe zwroty, które pozwolą Ci na skuteczną komunikację załapiesz szybko, a uśmiech na twarzy i uprzejmość pomogą tam, gdzie braknie umiejętności językowych. Zapraszamy do kontaktu! Uwierz, że kierowca zawodowy CE to zawód dla Ciebie i zacznij razem z nami.