Kierowcy pilnie potrzebni

Ale gdzie ich znaleźć? Wydaje się, że pracodawcy próbowali wszystkiego, by zatrudniać kierowców zawodowych. Większość z nich myśli, że ich działania nie przyniosą efektu, bo wystawianie ogłoszeń, czas selekcji i rekrutacji kandydatów i niezadowalający efekt końcowy to tylko pieniądze wyrzucone w błoto. Wysokie koszty, brak odpowiednich kandydatów, którzy mają doświadczenie w pracy jako kierowca C+E i krótki czas pracy to zmora wielu firm transportowych. Kierowcy zawodowi wiedzą, że na dzisiejszym rynku pracy, pełnym deficytów w ich branży, nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Rekordziści zmieniają firmę w ciągu kilku godzin, a najdłuższy czas pozostawania bezrobotnym dla kierowcy waha się między siedmioma a dziesięcioma dniami. Dodatkowo, warto sobie uzmysłowić, że praca kierowcy zawodowego C+E nie jest już tak atrakcyjna jak kiedyś. 

Szukam pracy jako kierowca


I na co zwracam uwagę? 87% kierowców zawodowych na pierwszym miejscu stawia zarobki. 47% kieruje się opiniami na temat firmy, sprawdzając ogłoszenia na różnych portalach rekrutacyjnych. Wiele opinii sprawdzają także na forach transportowych. Kolejnym czynnikiem, który kierowca poszukujący pracy bierze pod uwagę, to warunki współpracy. Chociażby zaplecze techniczne firmy, czyli jakość taboru oraz kontakt ze spedytorami w razie problemów. Liczy się dla nich także dogodny system pracy, dopasowany do ich potrzeb, np. dwa lub trzy tygodnie w trasie i tydzień w domu. Wielu kierowców zwraca także uwagę na kierunek jazdy, kierując się mniej zatłoczonymi drogami, czyli chcieliby jeździć po Skandynawii lub Rumunii zamiast w Niemczech.


Są chęci ale brak kursów na kierowcę C+E


Z racji tego, że kursy na kierowcę C+E są bardzo kosztowne – ich cena może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy, niektórzy pracodawcy decydują się na dofinansowanie zdobywania uprawnień. Zazwyczaj pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę lojalnościową, w której jest zawarte porozumienie, dotyczące lat przepracowanych w danej firmie w zamian za pokrycie kosztów kursów.

Przewoźnik Praca kierowca