Szukam pracy w Polsce – o rekrutacji dla cudzoziemca

Szukam pracy w Polsce – jak zacząć? Gdy przyjeżdżamy do innego kraju w poszukiwaniu pracy, pierwszą rzeczą, nad którą się zastanawiamy to rekrutacja. W każdym kraju przecież wygląda zupełnie inaczej. A dodatkowo, w jakim języku jest przeprowadzana rozmowa kwalifikacyjna? Na co należy zwrócić uwagę, gdzie składać CV, no i jak w Polsce nasz życiorys powinien wyglądać, by ktoś zwrócił na niego uwagę? W dzisiejszej dobie Internetu, nie trudno o porady. Zbieramy je wszystkie w jednym miejscu, aby każdy pracownik z Nepalu, Bangladeszu a może i Uzbekistanu wiedział, że procedura szukania pracy w naszym kraju wcale nie jest trudna, a pracodawcy czekają na Was z otwartymi ramionami. Praca w Polsce dla cudzoziemca jest dzisiaj już coraz bardziej dostępna, a od 12.02.1018 roku weszły w życie nowe zasady, które ułatwią jej podjęcie. Pracownicy z Indii, Nepalu, Bangladeszu czy Uzbekistanu mogą uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz firmy z innego kraju. Osoby na stanowiskach kierowniczych oraz specjalistycznych będą mogli zostać przeniesieni do pracy w Polsce na 3 lata, a stażyści na rok. Warunkiem jest jednak, że Ci pierwsi pracowali w firmie co najmniej rok, a drudzy – 6 miesięcy. A dodatkowo, każdy obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej, który chce ubiegać się o pobyt stały, musi wykazać się średnio zaawansowaną znajomością języka polskiego, czyli na poziomie B1.


Gdzie szukać pracy w Polsce – praca dla Nepalczyka i Hindusa


W publikacji „skuteczne sposoby na rekrutacje językowe” opublikowane przez Monster Talent Sourcing Services, wyodrębniono osiem kanałów, przez które osoby zza granicy poszukują pracy w Polsce. Dzisiejsze realia pokazują, że polskie firmy przenoszą rekrutację na stopę Internetu i tak też najczęściej dzieje się z cudzoziemcami, którzy najpierw przeszukują strony WWW, a dopiero potem udają się do firm, które ich interesują. Ogłoszenia dla cudzoziemców możemy znaleźć niemal wszędzie. Billboardy, ulotki, reklamy, ogłoszenia na portalach społecznościowych, współpraca z uczelniami, na których studiują cudzoziemcy. A to wszystko po to, by zasilić polską gospodarkę wykwalifikowanymi pracownikami z Azji.

Praca dla osób z Uzbekistanu, Indii, Bangladeszu


Po pierwsze ogłoszenia na portalach dla pracodawców. I to nie tylko na polskich stronach – coraz więcej pracodawców wystawia swoje ogłoszenia także na stronach zagranicznych o zasięgu międzynarodowym. Tylko w taki sposób, najłatwiej jest znaleźć pracowników z Azji czy Ukrainy, szczególnie jeśli ogłoszenia przetłumaczone są na ich rodzimy język. Z tej metody skorzystało 68% cudzoziemców, a 35% z nich znalazło pracę w Polsce. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „praca dla cudzoziemca”, a zaleje nas fala ogłoszeń o pracę.

Jestem pracownikiem z Azji – szukam pracy na Facebooku


I dobrze, ponieważ tam również pojawia się coraz więcej ogłoszeń z możliwością zastosowania tłumaczenia. Warto sprawdzać polskie firmy, które zatrudniają cudzoziemców i wchodzić na ich fanpage, ponieważ już coraz częściej to właśnie tam pojawiają się ogłoszenia o pracę dla cudzoziemców i obok komunikatów „szukam pracy” znajdziemy wiele „dam pracę”. Coraz więcej przedsiębiorców korzysta także z pomocy tłumacza i wystawia ogłoszenia w języku kandydatów, których chce zatrudnić. Z możliwości mediów społecznościowych korzysta już 32%, a liczba ta zwiększa się z dnia na dzień.

Portale biznesowe dla cudzoziemców


Jest to jeden z najmniej popularnych kanałów dla pracodawców, jednak to tam w 50% obcokrajowcy zaglądają w poszukiwaniu ofert dla siebie. Jesteśmy w stanie szukać tam pracowników, którzy są gotowi na zmianę pracy oraz takich, których możemy dzięki naszej ofercie nakłonić do myślenia o zmianie.

Roznoszenie CV po firmach – Azjata i Nepalczyk z wizytą


Jak najbardziej to wciąż skuteczny sposób poszukiwania pracy. Nie od dziś mówi się, że dobrze wygląda wręczenie swojego CV prosto w ręce przyszłego pracodawcy. W tej sytuacji istnieje możliwość zaprezentowania swoich kwalifikacji od razu i poznanie firmy od środka już przy pierwszym kontakcie. Jednak skąd wiadomo, gdzie roznosić swoje aplikacje? Tutaj na pomoc cudzoziemcom rusza rodzina i znajomi, czy kolejny kanał poszukiwania pracy przez cudzoziemców. Jeśli mamy rodzinę lub przyjaciół w Polsce to po komunikacje „szukam pracy” na pewno zmobilizują się do pomocy. Oni znają polskie firmy, które zatrudniają cudzoziemców. I pomogą znaleźć nie tylko pracę, ale także stworzyć CV, wskazać drogę, sprawdzić opinie i warunki, jakie czekają pracownika z Azji po zatrudnieniu. Jest to jedna z najbardziej pewnych wyszukiwarek pracy, z której korzysta wielu cudzoziemców. Niestety nie każdy z nich ma taką możliwość. Wtedy, innym źródłem, bardzo wiarygodnym, choć na początku obcym są organizacje pozarządowe, które wspierają cudzoziemców w poszukiwaniu pracy w Polsce oraz…

Agencja pracy tymczasowej


Szukam pracy, więc najpierw szukam agencji pracy tymczasowej. Warto zaufać doświadczonym agencjom pracy tymczasowej, które zatrudniają cudzoziemców, ponieważ one najlepiej znają rynek i polskie firmy. Agencja pracy tymczasowej Work Partner Service sp. z o.o. zatrudnia kierowców oraz pracowników stacjonarnych, pomaga w załatwieniu formalności oraz zapewnia odpowiednie przeszkolenie. W swojej ofercie posiadamy wiele ogłoszeń pracy dla pracowników z Azji lub Ukrainy, które na pewno spełnią oczekiwania osób, poszukujących zatrudnienia. Dodatkowo rozmowa kwalifikacyjna dla obcokrajowca odbywa się w naszej siedzibie, nie dodatkowo u Pracodawcy. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego pracownika do odpowiedniej firmy i zasilać zespoły, gdzie brakuje rąk do pracy. Nasza agencja pracy pomaga nie tylko znaleźć pracę zgodną z naszymi oczekiwaniami, ale także opiekuje się pracownikiem w pierwszym okresie próbnym. Szkolenia prowadzone przez nas przygotowują do wypełnienia obowiązków i sprawiają, że pracownik z Azji czy Ukrainy nie popełnia błędów pracy.

Work Partner Service sp. z o.o. dla obcokrajowców


Rekrutacja nie musi odbywać się poprzez agencję pracy tymczasowej, natomiast jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają problem z porozumiewaniem się w języku polskim lub angielskim (a tego wymaga pracodawca) lub nie znają polskiego rynku pracy. W takich sytuacjach agencja pracy tymczasowej pomoże napisać CV, poszukać ogłoszeń i odnaleźć siedzibę pracodawcy. Istnieją również biura dla migrantów z Ukrainy, Azji, Turcji i innych państw, które pomagają nie tylko w załatwieniu dokumentów, ale także pomogą obcokrajowcowi poszukać ogłoszeń pracy.

Zanim zaczniesz wysyłać swoje aplikacje, nieważne przez jakie kanały przede wszystkim warto najpierw sprawdzić oczekiwania pracodawcy i zadać sobie pytanie, szukam pracy, ale jakiej? Czy jestem osobą, która spełni te oczekiwania? Należy zwrócić uwagę na to, co firma oferuje. Nie warto odpowiadać na każde ogłoszenie, ponieważ wciąż istnieją nieuczciwi pracodawcy, którzy wykorzystują niewiedzę pracowników z Indii, dalszych części Azji czy Ukrainy. Jeśli kompletnie nie znamy rynku pracy w Polsce, warto dotrzeć do naszej agencji pracy tymczasowej, gdzie pomagamy Azjatom, Nepalczykom, Hindusom oraz innym cudzoziemcom znaleźć pracę zgodną z ich potrzebami.

Przewoźnik Praca kierowca