Azjatycki pracownik i jego etos pracy

Rozwiązaniem na trudne dla pracodawcy czasy mogą być i coraz częściej są pracownicy z Azji. Co sprawia, że są oni tak poszukiwani przez polskich przedsiębiorców? Dlaczego azjatycki pracownik wyróżnia się na tle innych osób poszukujących pracy? Jedną z najważniejszych odpowiedzi na te pytania jest – azjatycki etos pracy.

Problemy kadrowe polskich przedsiębiorców

Polskim firmom coraz trudniej znaleźć pracowników na rodzimym rynku pracy. Niedostateczne wykwalifikowanie w obszarach pracy fizycznej, szkolnictwo zawodowe pozbawione praktycznego podejścia do zwodu, braki kadrowe wśród spawaczy, krawcowych, szwaczy, murarzy czy kierowców zawodowych C+E – to problemy o których pisaliśmy w artykule „Pracownik z Indii, Nepalu i Bangladeszu – potrzebny od zaraz” Szukając rozwiązania na braki kadrowe pracodawcy ratują się pracownikami z Ukrainy, jednak ich napływ jest wciąż niewystarczający. Zupełnie nowe perspektywy malują się za to przed firmami, które postanowiły otworzyć się na pracowników z Bangladeszu, Nepalu, Indii czy Wietnamu, a jak podkreślają niektórzy analitycy – zatrudnianie pracowników z Azji jest już w dzisiejszej rzeczywistości koniecznością.

Jaki jest azjatycki pracownik?

Uwarunkowania kulturowe mieszkańców Azji budują w nich poczucie lojalności i odpowiedzialności za innych , które to cechy wpisane są w azjatycki etos pracy. Azjatycki pracownik potrafi dostrzec, że praca to również wspólne dążenie do celu, a sukces grupy przekłada się na sukces jednostki. Jest porządny, zachowuje wysoki poziom profesjonalizmu i poważnie podchodzi do swoich obowiązków. Azjatycki pracownik chce i potrafi budować dobre relacje z przełożonymi oraz współpracownikami, zależy mu na atmosferze w miejscu pracy.

Azjatycki pracownik doceniany przez polskiego przedsiębiorcę

Polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zatrudnienie pracowników z Azji podkreślają, że powodem ich decyzji nie była tylko konieczność zapełnienia braków kadrowych, ale często jest to również świadomy wybór, podyktowany predyspozycjami mieszkańców naszego sąsiedniego kontynentu. Nepalczycy – przykładowo – doskonale sprawdzają się jako pracownicy produkcyjni, mają wysoko rozwinięte zdolności manualne i są dokładni. Azjatycki pracownik jest chętny do pracy w Polsce i innych krajach zachodu, upatrując w niej szansę na lepsze życie dla swojej rodziny, a polski przedsiębiorca cieszy się wydajnym, zaangażowanym pracownikiem.

Problematyczne formalności

Nawet co siódmy cudzoziemiec otrzymujący zezwolenie na pracę w Polsce to obywatel Azerbejdżanu, Bangladeszu, Chin, Filipin, Indii, Nepalu, Uzbekistanu czy Wietnamu. Jedną z głównych obaw polskich firm przy zatrudnianiu pracowników z Azji jest jednak brak wiedzy i doświadczenia w obszarze zatrudniania obcokrajowców. Polskie prawo nie ułatwia zadania, a skuteczna rekrutacja może okazać się czasochłonna i skomplikowana. Dlatego też Work Partner Service oferuje swoją pomoc, doświadczenie i zaangażowanie w przeprowadzeniu rekrutacji. Razem z nami stworzysz solidną i prężną ekipę. Zapraszamy do współpracy!

Przewoźnik Praca kierowca